Przejdź do głównej zawartości

Opieka nad dzieckiem a rozwód


Autor: Monika Dywijska


W dzisiejszych czasach o rozpadzie małżeństw słyszymy praktycznie na każdym kroku – czy to nasi przyjaciele, rodzina czy hucznie ogłaszane w brukowcach rozwody celebrytów. 

Nie dziwią już więc coraz liczniejsze sprawy sądowe w tej materii. Rozpad związku nie wydaje się niczym strasznym tak długo, jak  w grę nie wchodzą dzieci. Gdy w rodzinie pojawia się potomstwo, ewentualne rozstanie się rodziców może wpłynąć na jego psychikę i dalszy rozwój.
Gdy jednak zdecydujemy się już, że nasz związek nie ma przyszłości, należałoby się zastanowić, jak rozwiązać kwestię opieki nad dzieckiem. Będzie to bowiem jeden z kluczowych tematów rozważanych na wokandzie. Jak więc wygląda kwestia opieki i praw rodzicielskich po rozwodzie?
Czego możemy się spodziewać?
Oczywiście wyrok sądu, w największej mierze zależny będzie od indywidualnej  sytuacji panującej w rodzinie. Jednak w największym skrócie, sędzia będzie miał 3 opcje:
 • Powierzenie opieki obojgu rodzicom,
 • powierzyć jej wykonywanie tylko jednemu z rodziców, ograniczając jednocześnie zakres opieki drugiej z rodziców do określonych praw i obowiązków,
 • pozbawić, ograniczyć lub zawiesić władze rodzicielską obojgu rodzicom (jeżeli będzie to uzasadnione konkretną sytuacją rodzinną).
Każde z tych rozwiązań, charakteryzuje się różnymi prawami, jak i obowiązkami rodziców wobec dziecka. Oczywiście najważniejsze będą kwestie alimentów, praw do widzenia się z dzieckiem oraz podział majątku małżeńskiego (może to mieć wpływ na sytuację materialną lub mieszkalną jednej ze stron).
Wspólne wykonywanie władzy przez rodziców
Najczęściej wynika z kompromisu – aby sąd przyznał prawo do opieki obojgu rodzicom, będą oni musieli przedstawić tzw. porozumienie wychowawcze. Taki dokument powinien zawierać szereg informacji, dotyczących  praw i obowiązków rodziców wobec dziecka. Najistotniejsze będą:
 1. Podział opieki nad dzieckiem w poszczególnych okresach.
 2. Zasady kontaktowania się z dzieckiem.
 3. Sposoby podejmowania istotnych dla dziecka decyzji.
 4. Podział kosztów utrzymania dziecka.
Forma takowego planu jest całkowicie dowolna, jednak najczęściej przy jego sporządzaniu obecny jest mediator, przez co spisywany on jest na specjalnym kwestionariuszu.
Wykonywanie władzy rodzicielskiej przez jednego z rodziców
Polega w zasadzie na ograniczeniu praw rodzicielskich jednego z rodziców jedynie do określonego zakresu obowiązków i przywilejów. To rozwiązanie stosowane jest w przypadku, w którym rodzice nie mogą dojść do porozumienia, a co za tym idzie sporządzić porozumienia wychowawczego. W tym przypadku, od decyzji sądu zależeć będzie miejsce pobytu dziecka (wszystko uargumentowanie będzie oczywiście dobrem dziecka). Zamieszka ono z tym z rodziców, które gwarantuje mu lepsze warunki do rozwoju osobistego, edukacji i sytuacji materialnej. Rodzic, który traci część swoich praw, traci także uprawnienia do współdecydowania w niektórych kwestiach dotyczących  wychowania dziecka.
Pozbawienie praw obojga rodziców
To rozwiązanie ostateczne, niewątpliwe z punktu widzenia dziecka - najgorsze. Stosowane jest jednak bardzo rzadko. Przesłanki, które prowadzą do pozbawienia praw obojgu rodziców są następujące:
 • władza rodzicielska nie może być wykonywana przez długi czas (np. osadzenie rodzica w zakładzie karnym),
 • nadużywanie władzy rodzicielskiej (znęcanie się nad dzieckiem),
 • rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka,
 • trwały brak zainteresowania problemami dziecka


Źródło: http://kancelariaea.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W czym jesteś lepszy (lepsza) że traktujesz mnie z góry?

To nie będzie tekst polityczny, chociaż z pewnością dotyczy ludzi uważających się za "lepszy sort". Ale wszystko przemija i ta partia jak każda inna, która miała swoje pięć minut odejdzie w niełasce.

O czym będzie dzisiaj? - o ludziach, którzy traktują Nas protekcjonalnie, z poczuciem wyższości.

Najczęściej są to "ludzie sukcesu". W swoim mniemaniu oczywiście. Nie odkryli co prawda leku na raka, nie uratowali życia wielu ludziom podczas akcji ratowniczej, nie napisali książki, która przyniosła Nobla ale...
No właśnie. Co osiągnęli?

Partia dała takiemu jedynkę na liście i został po wyborach ministrem. Mimo, że wcześniej z trudem skończył studia - jest w swojej dziedzinie najmądrzejszy. 

Albo prezenterka pogody
Jej umiejętność to zapamiętanie tekstu, opanowanie i koordynacja ruchów, dobry makijaż i dar od rodziców w postaci urody (poprawionej czasem u chirurga plastycznego). 
Kiedy wejdzie do sklepu potrafi zachować się jak królowa, protekcjonalnie traktując pracujących t…

Tipsy u 15-latki

Dzisiaj, kiedy wychodziłam na zakupy rozpadał się deszcz. Dlatego, zamiast piechotą postanowiłam podjechać te 3 przystanki autobusem.  
Razem ze mną wsiadła młoda dziewczyna z teczką. Ładniutka, skromnie ubrana, wyglądała może na 13-14 lat.
Zwróciłam uwagę na jedno - długaśne paznokcie wykończone jasnofioletowymi tipsami.
Widać było, że lakier nałożony jest jeszcze nieudolnie (może ona sama, może jej koleżanka zabawiała się w kosmetyczkę).Dziewczynka wysiadła na przystanku koło szkoły podstawowej, tej samej do której kiedyś chodziła moja córka. Pomyślałam: "A więc to dopiero (najwyżej) szósta klasa, dziecko idzie do szkoły :)"

Przypomniałam sobie jak to z moją córcią kilka lat temu bywało. Chodziła do 2 klasy gimnazjum i miała przyjaciółkę Magdę, której marzeniem było zostać w przyszłości: kosmetyczką.
Magda "ćwiczyła" na wszystkich koleżankach, ale najbardziej upodobała sobie moją laleczkę :)
Córusia a to wracała z podkręconymi rzęsami, a to z upudrowanym noskiem a to u…

Wakacje bez dzieci i bez samochodu za to z ... PKP. Takie małe podziękowania

Dziś temat luźno związany z naszymi wakacjami. Na opisy i zdjęcia przyjdzie jeszcze czas, mam tyle materiału, że nie nadążam go obrabiać.
Będzie za to o ludzkiej życzliwości i bezinteresowności. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Gnieźnie i okazało się że w hotelu nie ma szamponu z odżywką. Moje włosy są tak gęste i niesforne że bez tego kosmetyku wyglądają jak szalone.
A że obok jest sklep firmowy "Biały Jeleń" udałam się do niego po brakującą odżywkę. 
Moja ulubiona, O'Herbal była tylko w ogromnej butli. Trochę zmartwiona, powiedziałam, że to trochę za dużo i nie chcę się obciążać - bo jadę w dalszą podróż.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy uśmiechnięta Pani ekspedientka pogrzebała w pudle i podarowała mi próbkę odżywki i saszetkę szamponu.
Taki sam zestaw dostał od niej w prezencie mój mąż.


Serdecznie pozdrawiamy przemiłą Panią ze sklepu Biały Jeleń w Gnieźnie na ul. Sobieskiego 20.
Jest tam nie tylko ogromny wybór świetnych kosmetyków ale i miła obsługa.