Gęsi pipek - poświąteczne refleksje

Jak to przy wigilijnym stole bywa, często tematem rozmów bywają różne potrawy. Kto co dobrego niedawno jadł, nowy przepis cioci na barszczyk czy stary 70-letni przepis na pierniczki na miodzie.

A ja w rozmowie przypomniałam mój pobyt na Święcie Chleba w Elblągu, gdzie zobaczyłam jak na jednym ze stoisk sprzedawano wyroby z gęsiny. Podziw kupujących wzbudził zwłaszcza jeden z przetworów - gęsi pipek.
Gęsi pipek, prawda, że intrygująca nazwa ?

I najmłodsze towarzystwo przy stole wybuchnęło śmiechem słysząc taką nazwę. Ciekawe z czy im się to skojarzyło?😄

Zależnie od regionu Polski przepis na gęsi pipek może być różny. Bo tak naprawdę jest to potrawa z pieczonej faszerowanej skóry z gęsiej szyi. Jednak na południu Polski będą Was przekonywać, że to potrawa zrobiona z duszonych gęsich żołądków.

Przepis na gęsi pipek z gęsich szyjek:
Szyję ugotować z włoszczyzną aż będzie miękka (można dodać trochę soli i przypraw). 
Ostrym nożem delikatnie zdjąć skórę, mięso oddzielić od kości. Tak naprawdę to najtrudniejsza do wykonania część potrawy.
Wykonujemy nadzienie (trzeba przyznać, że zależnie od autora nadzienie jest bardzo zróżnicowane).
Do wykonania nadzienia będzie nam potrzeba: 0,5 kg fasoli (polecam czerwoną) którą dzień wcześniej namoczyliśmy, drobniutko posiekana cebula, dużo czosnku (co najmniej 5 ząbków, szklanka jęczmienia, posiekana marchewka, dwie piersi z gęsi, cztery duże szczypty słodkiej papryki, jedną szczyptę ostrej papryki, szczypta pieprzu, szczypta soli.
Ja dodaję do tego jajko (mimo, że nie ma tego w oryginalnym przepisie).
Po zmieleniu mięsem i fasoli dodajemy resztę składników i wszystko wyrabiamy. Szyję trzeba zaszyć z węższej strony nitką i nadziewać delikatnie. Potem zaszywamy z drugiej stronę.
Szyję delikatnie trzeba nakłuć widelcem i gotować dodając gęsi smalec, liść laurowy i ziele angielskie przez 30 minut.



Przepis na gęsi pipek z żołądków:

Składniki: kilogram gęsich żołądków, 0,5 kg cebuli,

Żołądki trzeba sparzyć wrzątkiem czterokrotnie. Drobniutko posiekaną cebulę szklimy na patelni dodając zgniecioną główkę czosnku (minimum 10 ząbków) i podsmażamy razem przez około 5 min.
Wkładamy to wszystko do naczynia w którym będziemy przygotowywać potrawę i dodajemy do tego uprzednio sparzone żołądki.
Całość obficie solimy, pieprzymy i dodajemy łyżeczkę curry.
Wszystko zalewamy niewielką ilością wody i dusimy na małym ogniu przez ok 1,5 godziny. Kończymy gotowanie gdy mięso staje się prawie miękkie.
Musimy stale uważać na poziom wody i często mieszać.
Po tym czasie wsadzamy garnek do nagrzanego piekarnika. Po 15 min. zdejmujemy pokrywkę wtedy potrawa ładnie się zarumienieni.
Można podawać z ziemniakami lub z kaszą gryczaną !!!

Komentarze