Cukier, słodka trucizna


Nawet najmniejsza ilość cukru jaką spożywamy ma wpływ na każdy organ naszego ciała. 
Wątroba magazynuje cukier w formie glukozy i powoduje powiększenie jej do maksymalnej objętości. Nadmiar powraca do naszej krwi w formie kwasów tłuszczowych. Te zaś są magazynowane w najmniej aktywnych miejscach zaokrąglając nasze brzuchy, pośladki, piersi i biodra.
Gdy miejsca te się wypełnią, kwasy tłuszczowe wędrują dalej do aktywnych narządów, takich jak serce i nerki. Następuje osłabienie ich funkcji, tkanki powoli ulegają degeneracji i zmieniają się w tłuszcz. Powstają zakłócenia ciśnienia krwi, uszkodzeniu ulega układ nerwowy, układ krążenia a jakość czerwonych ciałek zaczyna się zmieniać. Występuje nadmierna ilość białych ciałek a proces tworzenia tkanek ulega spowolnieniu.

Nawet jeśli zechcemy unikać cukru, to czeka na nas wiele zasadzek. Cukier jest dzisiaj ukryty w wielu gotowych potrawach. Znajdziemy go też w produktach, które do słodyczy na pewno nie należą: keczup ( gdzie stanowi niemal połowę zawartości), różne sosy, majonez, musztarda, marynaty, salami, parówki.

Jak ograniczyć cukier?
Możesz na wzór szwedzki ustalić dzień w tygodniu, w którym możesz sobie pozwolić na "słodyczowe szaleństwo". W pozostałe, nie jedz nic słodkiego.
Możesz też zdecydować się na jedzenie tylko jednego słodkiego posiłku dziennie np. deseru.

Komentarze