Czy wybielanie zębów produktami z nadtlenkiem wodoru jest bezpieczne?

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed zakupem wyrobów do wybielania zębów w Internecie, poprzez anonimowe strony www lub poprzez serwisy aukcyjne.

Produkty te są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Substancją czynną stosowaną w tych wyrobach jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające. Rozporządzenie wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania ww. substancji w wyrobach do wybielania zębów.




Nadtlenek wodoru i związki go uwalniające ujęte są w lp. 12 załącznika nr 2 do rozporządzenia nr 1223/2009 – stanowiącego listę substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, co oznacza, że ww. substancje mogą być stosowane w kosmetykach jedynie z zachowaniem określonych wymagań.

Wyroby do wybielania zębów podzielono na dwie grupy. Produkty zawierające do 0.1% nadtlenku wodoru – dostępne dla konsumentów bez ograniczeń i nie wymagające specjalnego znakowania.

Druga grupa produktów obejmuje wyroby o stężeniu nadtlenku wodoru 0.1%-6%. Dla tej grupy, mając na uwadze ochronę zdrowia konsumentów przyjęto ograniczenia wiekowe odnośnie stosowania takich wyrobów – nie można ich stosować u osób w wieku poniżej 18 lat oraz ograniczenia w dostępności dla konsumentów – wyroby mogą być sprzedawane wyłącznie lekarzom dentystom. W każdym cyklu wybielania pierwsze zastosowanie ma zostać przeprowadzane przez lekarza dentystę i następnie kosmetyk będzie mógł zostać przekazany konsumentowi do dalszego stosowania. Wprowadzono również specjalne wymagania w zakresie znakowania zawierające m.in. ww. ostrzeżenia.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega również przed indywidualnym przeprowadzaniem zabiegów wybielania zębów preparatami zawierającymi powyżej 0.1% (do 6%) nadtlenku wodoru. Zabiegi wybielania zębów powinny być dokonywane po konsultacji z lekarzem stomatologiem, który po dokonaniu oceny stanu zębów oraz jamy ustnej przeprowadzi pierwszy zabieg, a następnie ewentualnie do dalszego stosowania preparat będzie mógł być przekazany/sprzedany konsumentowi.

Produkty kosmetyczne zakupione bezpośrednio przez konsumentów poprzez np. strony internetowe w firmach zlokalizowanych poza Unią Europejską nie zawsze spełniają wymagania europejskie. W przypadku takich wyrobów służby nadzorowe nie mają możliwości podjęcia działań.

Zakup taki jest indywidualną decyzją konsumenta i może nieść ryzyko zdrowia.

źródło

Komentarze

  1. Trzeba uważać, nie podchodzić zbyt agresywnie do wybielania zębów, żeby nie zniszczyć sobie płytki

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej iść po ludzku do stomatologa, zamiast bawić się w domowe metody, które nie działają. Ja byłam w https://www.dentystagdynia.pl/ i tam miałam wybielane. Efekt - piękna biel, ale nie taka sztuczna, czyli dokładnie tak jak chciałam. Nie trwało to super długo i nie wydałam na to oszczędności życia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz