Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2024

Morskie Oko i konie

Hej Turysto! Na  Morskie Oko? Tylko pieszo , konie także się ucieszą!

Tam chciałabym pojechać: jezioro Lago di Como

  Lago di Como , cóż to za przepiękny widok.  Na zdjęciu trzecie co do wielkości jezioro Włoch, najgłębsze jezioro w Alpach i jedno z najgłębszych w Europie. Piękne widoki i łagodny klimat doceniano już w czasach rzymskich. Rezydowali tu patrycjusze, a uroki jeziora rozsławili w swych pismach m.in. Pliniusz Starszy i Pliniusz Młodszy. A obecnie nad jeziorem Como swoje posiadłości mają takie gwiazdy jak George Clooney, Brad Pitt, czy Sylvester Stallone. 

Show

  Nikt bardziej Cię n ie obserwuje, niż ludzie, którzy Cię nie lubią. Daj im show i pokaż jak dobre masz życie . Dotyczy to szczególnie osób, które Cię nienawidzą. Twoje sukcesy, mogą wzbudzać w nich wiele negatywnych emocji.

Chiny i uprawa ryżu

Czy Chiny kojarzą się Wam z takimi widokami? No to zapomnijcie, bo już niedługo czegoś takiego jak na tym zdjęciu nie zobaczycie. Kraj zmienia się wprost niewiarygodnie i takie uprawianie ryżu powoli przechodzi do historii.

Dzielenie się z innymi

Kiedy tak dziś patrzyłam na męża który spędził dziś ze mną wspólne dzień, dostrzegłam jedną rzecz. Koniecznie doceniajmy osobę, która daje nam czas. To nie tylko czas, ona dzieli z Wami część życia .

Podróże małe i duże: kamieniczki przy rynku w Opolu

 Kolejna moja podróż, tym razem do Opola. Wiele rzecz jest tam godnych obejrzenia, ale turyści najchętniej zaglądają na rynek.  Na zdjęciu które wykonałam jest pierzeja południowa. Po zniszczeniach wojennych trzy kamienice (od strony kościoła franciszkanów) zostały odbudowane w stylu najbardziej zbliżonym do przedwojennych.

Ratusz w Brzegu - moje podróże

 Polska jest piękna i ma wiele miejsc wartych odwiedzenia. A to moje kolejne miasto które zwiedzam i śliczny  Ratusz w Brzegu. Renesansowy ratusz dzieło architektów włoskich Jakuba Parra i Bernarda Niurona z lat 1570 1577. Wybudowany z wykorzystaniem pozostałości spalonego w 1569 tysiąc roku ratusza gotyckiego. Najstarszą częścią kompleksu jest gotycka wieża przykryta renesansowym hełmem. W ścianę skrzydła południowego 1926 r. w murowaną renesansowy portal przeniesiony z rozebranej kamienicy przy ulicy Zamkowej. Na piętrze skrzydła północnego znajduje się wczesnorokokowa sala rajców (1742-1747) z szafami na akta pokrytymi malowidłami związanymi z prawem oraz plafonem z alegorią sprawiedliwości. Na piętrze skrzydła południa południowego znajduje się wielka sala Stropowa z modrzewiowym stropem z 1646 r.

Przecena

  Przecena, jaki to prawdziwy obrazek.

Krasiejów - niezwykła wieś na opolszczyźnie

Kościół w Krasiejowie (źródło: Wikimedia) Historia miejscowości jest bardzo ciekawa. Pierwsze wzmianki na temat Krasiejowa przypadają na rok 1292 r. Jednak największą sławę przyniosły tej małej wsi rozpoczęte w 1993 wykopaliska paleontologiczne. Sensacyjne odkrycie polegające na wykopaniu dużych fragmentów szkieletów jeziornych i lądowych kręgowców sprzed około 230 mln lat oraz znalezienie przez zespół profesora Jerzego Dzika licznych szczątków dinozauromorfa Silesaurus opolensis przyniosło Krasiejowowi światowy rozgłos. W odkrywkach napotkano też na liczne skamieniałości płazów z grupy labiryntodontów ( Metoposaurus, Cyclotosaurus ) i gadów z grupy „tekodontów” ( Paleorhinus, Stagonolepis, Polonosuchus ). Odkryto także sfenodonty, ryby, bezkręgowce i rośliny. Dzięki znaleziskom skamieniałości w Krasiejowie utworzono tam dwa muzea, jedno w dawnej szkole i drugie na samym złożu, w Pawilonie Paleontologicznym , gdzie możemy zobaczyć odsłonięty i nienaruszony przez badaczy fra...

Kolejny mural tym razem z Opola

Ten piękny mural można znaleźć na jednym z bloków mieszkalnych w Opolu przedstawia Krzysztofa Krawczyka w takim bardzo ciekawym anturażu. Opole to miasto festiwali więc murali wielu artystów można byłoby się tu spodziewać ale natknęłam się tylko na ten jeden Krzysztofa Krawczyka.

Mural z typowego blokowiska ZSRR

Dawno na blogu nie było zdjęcia z muralem. Nadrabiam zatem zaległości. Mural z typowego blokowiska rodem z czasów ZSRR. 

Widecombe-in-the-Moor - to chciałabym zobaczyć „na żywo „

  Oto spokojna scena na ostatni dzień roku. Tak właśnie wyobrażamy sobie środek zimy, choć rzadko kiedy bywa tu tak śnieżnie.  To Widecombe-in-the-Moor, z wydatną wieżą kościoła św. Pankracego, znanego jako "Katedra Maurów". Uważa się, że nazwa wioski pochodzi od "Withy Combe", co oznacza Dolinę Wierzbową.

Dlaczego młodzież chodzi w dziurawych spodniach?

  Dlaczego młodzież chodzi w dziurawych spodniach? Moda, to cały czas wraca. Kiedyś chodziły subkultury — punk, metal, hc. Teraz to ogólne moda. Ksiądz Pawlukiewicz bodajże, powiedział, że młodzież jest tak niecierpliwa, że nie chce czekać, aż jej się spodnie porwą — kupują już porwane.

Matura - kilka ciekawostek

  Matury w Polsce, warto z tej okazji poznać kilka c iekawostek o tym egzaminie: 👉  Pierwsza matura w Polsce odbyła się w 1807 roku. Był to egzamin pisemny z łaciny, greki, matematyki i historii. 👉  Do 1918 roku matura była dostępna tylko dla mężczyzn. Kobiety mogły zdawać maturę dopiero po odzyskaniu niepodległości. 👉  W latach 20. XX wieku matura stała się obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcieli studiować na uczelni wyższej. 👉  W latach 70. XX wieku wprowadzono nowy system egzaminacyjny, który składał się z egzaminów ustnych i pisemnych. A na koniec coś dla rodziców, których dzieci właśnie zadają maturę: Uczeń wraca do domu po maturze z języka angielskiego i mówi do rodziców: - Tato, mamo, mam świetną wiadomość! Na maturze z angielskiego dostałem dwa... - Rodzice - co i z czego się cieszysz? - Uczeń ....  dwa łatwe pytania! Zdałem na piątkę 😁

5 maja - Dzień bez makijażu

Drogie dziewczyny, mam nadzieję że pamiętałyście, że 5 maja to Dzień bez makijażu . Ten dzień to idealna okazja, by dać odpocząć swojej cerze i pokazać naturalne piękno. Ostatnio bycie naturalną jest modne i nawet największe gwiazdy nie boją się pozować bez makijażowej maski.