Autor: Monika Dywijska
W dzisiejszych czasach o rozpadzie małżeństw słyszymy praktycznie na każdym kroku – czy to nasi przyjaciele, rodzina czy hucznie ogłaszane w brukowcach rozwody celebrytów.
Nie dziwią już więc coraz liczniejsze sprawy sądowe w tej materii. Rozpad związku nie wydaje się niczym strasznym tak długo, jak w grę nie wchodzą dzieci. Gdy w rodzinie pojawia się potomstwo, ewentualne rozstanie się rodziców może wpłynąć na jego psychikę i dalszy rozwój.
Gdy jednak zdecydujemy się już, że nasz związek nie ma przyszłości, należałoby się zastanowić, jak rozwiązać kwestię opieki nad dzieckiem. Będzie to bowiem jeden z kluczowych tematów rozważanych na wokandzie. Jak więc wygląda kwestia opieki i praw rodzicielskich po rozwodzie?
Czego możemy się spodziewać?
Oczywiście wyrok sądu, w największej mierze zależny będzie od indywidualnej sytuacji panującej w rodzinie. Jednak w największym skrócie, sędzia będzie miał 3 opcje:
- Powierzenie opieki obojgu rodzicom,
- powierzyć jej wykonywanie tylko jednemu z rodziców, ograniczając jednocześnie zakres opieki drugiej z rodziców do określonych praw i obowiązków,
- pozbawić, ograniczyć lub zawiesić władze rodzicielską obojgu rodzicom (jeżeli będzie to uzasadnione konkretną sytuacją rodzinną).
Wspólne wykonywanie władzy przez rodziców
Najczęściej wynika z kompromisu – aby sąd przyznał prawo do opieki obojgu rodzicom, będą oni musieli przedstawić tzw. porozumienie wychowawcze. Taki dokument powinien zawierać szereg informacji, dotyczących praw i obowiązków rodziców wobec dziecka. Najistotniejsze będą:
- Podział opieki nad dzieckiem w poszczególnych okresach.
- Zasady kontaktowania się z dzieckiem.
- Sposoby podejmowania istotnych dla dziecka decyzji.
- Podział kosztów utrzymania dziecka.
Wykonywanie władzy rodzicielskiej przez jednego z rodziców
Polega w zasadzie na ograniczeniu praw rodzicielskich jednego z rodziców jedynie do określonego zakresu obowiązków i przywilejów. To rozwiązanie stosowane jest w przypadku, w którym rodzice nie mogą dojść do porozumienia, a co za tym idzie sporządzić porozumienia wychowawczego. W tym przypadku, od decyzji sądu zależeć będzie miejsce pobytu dziecka (wszystko uargumentowanie będzie oczywiście dobrem dziecka). Zamieszka ono z tym z rodziców, które gwarantuje mu lepsze warunki do rozwoju osobistego, edukacji i sytuacji materialnej. Rodzic, który traci część swoich praw, traci także uprawnienia do współdecydowania w niektórych kwestiach dotyczących wychowania dziecka.
Pozbawienie praw obojga rodziców
To rozwiązanie ostateczne, niewątpliwe z punktu widzenia dziecka - najgorsze. Stosowane jest jednak bardzo rzadko. Przesłanki, które prowadzą do pozbawienia praw obojgu rodziców są następujące:
- władza rodzicielska nie może być wykonywana przez długi czas (np. osadzenie rodzica w zakładzie karnym),
- nadużywanie władzy rodzicielskiej (znęcanie się nad dzieckiem),
- rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka,
- trwały brak zainteresowania problemami dziecka
Źródło: http://kancelariaea.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Kiedy rodzice postanawiają się rozwieźć prawie zawsze cierpi na tym dziecko. Niestety rozpad rodziny to trudny moment szczególnie kiedy do gry wchodzi jeszcze walka o opiekę i podział majątku.
OdpowiedzUsuńNiestety przy rozwodach opieka nad dziećmi jest najbardziej sporną kwestią zaraz po majątku. Najgorsze, że gdy rodzice próbują dochodzić swoich praw przed sądem, to w tym czasie cierpią dzieci. Warto w takich sytuacjach pójść po poradę do adwokata. Dobry adwokat powinien szybko i sprawnie pomóc nam w sprawie rozwodowej.
OdpowiedzUsuń