"Z kim to zdjąć?" – Anty-przysłowie, które obnaża czasy

 

W zasadzie nie jest to klasyczne anty przysłowie, ale postanowiłam ten tekst dodać na mojego bloga właśnie w ramach tego cyklu. Niedawno rozmawiałam z jedną młodą dziewczyną, która miała problemy wychowawcze. 

Przekonywałam ją, że warto zainwestować w swoje wykształcenie, w rozwój osobisty, bo to przepustka do lepszego życia. 
Zostałam wyśmiana, uznana za staromodną i nieznającą życia. I zostałam uraczona takim anty przysłowiem:
Czy wiem, że obecnie ważniejszym pytaniem od: "Co na siebie włożyć?"
jest pytanie: " Z kim to zdjąć?"

Choć to, co usłyszałam od młodej dziewczyny, brzmi jak prowokacja, jest niestety symptomem szerszego zjawiska. To nie tylko wyraz cynizmu czy lekceważenia tradycyjnych wartości, to postawa, która obnaża pewne zmiany społeczne, redefinicję priorytetów i, co najważniejsze, wszechobecną presję mediów społecznościowych.

Moje, a mam nadzieję że o Wasze przekonanie o wartości wykształcenia i rozwoju osobistego jest głęboko zakorzenione w tradycyjnym systemie wartości. Przez całe dekady było to oczywiste: edukacja to droga do stabilności, niezależności i lepszego jutra. Jest to perspektywa, która zakłada długoterminowe inwestycje w siebie, wymagające cierpliwości i systematycznej pracy.

Tymczasem odpowiedź młodej dziewczyny wskazuje na zupełnie inną optykę. W świecie, gdzie natychmiastowa gratyfikacja, popularność w sieci i powierzchowne relacje często wydają się ważniejsze niż ciężka praca, pytanie o "z kim to zdjąć" staje się makabrycznym odzwierciedleniem pragnienia natychmiastowego sukcesu (lub jego iluzji). Nie chodzi już o budowanie wartości, lecz o konsumowanie, o chwilowe doznania, o bycie "na topie" za wszelką cenę.

Wpływ mediów społecznościowych

Właśnie media społecznościowe stały się katalizatorem tych zmian. Młodzi ludzie dorastają w erze Instagrama, TikToka i innych platform, gdzie wartość często mierzy się liczbą lajków, followersów i, niestety, powierzchownymi interakcjami. W tym kontekście, wygląd zewnętrzny i seksualność bywają postrzegane jako waluta – sposób na zdobycie uwagi, popularności, a nawet domniemanej "lepszej" pozycji społecznej.

Pytanie "Z kim to zdjąć?" symbolizuje więc spłycenie relacji międzyludzkich do wymiaru czysto fizycznego lub performatywnego. Sugeruje, że cel ubrania (i, co za tym idzie, naszej prezentacji) to nie wyrażenie siebie czy dostosowanie do sytuacji, ale raczej narzędzie do osiągnięcia szybkiego, często ulotnego połączenia z drugim człowiekiem.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sprawdź z jakiego kraju pochodzi Twoje nazwisko?

Pacjent i gołąb

Kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej według sztucznej inteligencji

Japonia jest „pełna stulatków”, czyli historia pewnego oszustwa

Piernik Lwowski w mym wykonaniu

"Oni zaraz przyjdą tu" - historia jednego utworu (Breakout)