Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja
Jeśli kupiłaś tanią skórzaną torbę, to zerknij na metkę. Prawdopodobnie widnieje na niej napis „Made In Bangladesh” lub „ Made In China”.
Co to oznacza? Że sporo zaoszczędziłaś? Nie, to oznacza że ktoś przypłacił za to życiem. Tak, statystyki są przerażające.
Kupując tanią skórzaną torbę, nie myślisz o tym jak jest produkowana, jak większość konsumentów. Bo być może nie wiesz, że np. na obrzeżach Dhaki (stolicy Bangladeszu) znajduje się gigantyczny slums Hazaribagh, w którym mieszka ok. 500 tysięcy pracowników stanowiących tanią siłę roboczą, która dostarcza do garbarni tanie skórzane wyroby dla Europy. Takich kołchozów pracy, fabryk tanich skór jest znacznie więcej.
A oto statystyki, które przerażają:
- Co roku w Hazaribagh przetwarzanych jest przeszło 14 milionów skór.
- Metody garbowania i maszyny nie zmieniły się od 30 lat.
- 90% zatrudnionych w zakładach przewlekle choruje a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większa niż w reszcie kraju. Najtańszą siłą roboczą są UWAGA! dzieci (mimo że Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka).
- Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Zatrważające ilości toksyn wydobywają się z fabryk i rozprzestrzeniają po całym mieście. Ścieki trafiają do Burigangi, która jest trzecią najbardziej zanieczyszczoną rzeką świata. Mieszkańcy myją się w niej i piorą swoje ubrania.
Teraz już wiesz dlaczego za tak niską cenę mogłaś kupić skórzaną torbę. Właśnie tak wyglądała jej produkcja. Zobrazowali to Eric de la Varène, Elise Darblay w filmie dokumentalnym „Toksyczna skóra z Hazaribag”.
Co ma z tym wspólnego slow fashion?
Slow fashion wspiera mądre wybory. Kupując droższą torebkę skórzaną zamiast tańszej, mówisz stanowcze NIE nieludzkim warunkom pracy, wyzyskowi i toksycznemu przemysłowi, który zabija tysiące robotników.
Drogie skórzane torby wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów, a podwykonawcy otrzymują za swoją pracę uczciwą stawkę (stąd ich wysoka cena). Kupuj odpowiedzialnie.
Najlepsze skóry sprowadzane na przykład z Włoch są pewniakiem. Kupując taką torbę, mówisz NIE wyzyskowi. Taki proces produkcji jest kontrolowany na każdym etapie, do każdego elementu wystawiany jest osobny certyfikat, który potwierdza ich jakość i oryginalność.
Skórzane torby
Torby z włoskich skór
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Komentarze
Prześlij komentarz